Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kodály is rapszódosz volt

Kodály Zoltán (1882-1967) nevének hallatán a róla elnevezett módszer, a népzenekutatás, és unalmas énekórák jutnak az eszünkbe. Sokáig úgy voltunk vele, mint Petőfi Sándorral, "tán csodáltuk, ámde nem szerettük". Aztán egyszer csak a Bartók Rádiót hallgatva szíven ütött a Galántai táncok, meg a Budavári Te Deum. 130 éve született a háromszoros Kossuth-díjas magyar zeneszerző.

0 Tovább

Az operát lezüllesztették

A Magyar Állami Operaház első karmestere szerint az opera nem luxus, sokkal inkább létszükséglet, és bár pacifistának tartja magát, mégis sokszor kénytelen ordítozni. Képes-e egy zenekar karmester nélkül játszani? Hogyan szúrta magát homlokon Solti György? Mit tegyen a tériszonyos karmester a pulpituson? Interjú Kovács Jánossal.

0 Tovább

Szeress, sohse kérdezz

Kedd este a Müpában az évadnyitó koncertet Kocsis Zoltán betegsége miatt Kovács János, a Magyar Állami Operaház első karmestere dirigálta. Beugrása frenetikusra sikeredett, Debussy Egy faun délutánja, illetve A tenger című "szimfóniája" után Bartók Kékszakállúját úgy szólaltatta meg, ahogy én még nem hallottam soha.

0 Tovább

Debussy, nejlonszatyorból

Fotó: Hajdú D. András [origo]

Mint egy tanárát nélkülözni kénytelen osztály. Nem is, inkább, mintha egy rendezőjét vesztett színházi társulat főpróbájára ültem volna be. Ezt sugallta péntek este a Müpában, a Fesztivál Színház pódiumán a Debussy életét bemutató hat részes sorozat első darabja, Kocsis Zoltán hiányában.

0 Tovább

Kocsis Zoltán kórházban

Friss és szomorú a hír, tegnap kórházba került Kocsis Zoltán, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója. Kivizsgálása akár hetekbe is telhet, így az elkövetkező időszakra beharangozott hangversenyeken vendégkarmesterek állnak majd a pulpitusra.

0 Tovább

Happy birthday, Debussy!


Ha azt mondom Debussy, azt mondod: A tenger, Egy faun délutánja, Pelléas et Mélisande, Ibéria. De ha azt mondom Szent Sebestyén vértanúsága, Játékok, Khamma, Gigues, Szirének, nem vágod rá azonnal, Debussy. Valljuk be, ehhez már kell a telefonos segítség.

A hiányosságra kivételesen nem félműveltségünk a magyarázat. Honnan ismerhetnénk, ha alig játsszák koncerttermekben, lemezfelvételen is elvétve örökítették meg őket. Ha valami nem a kanonizált repertoár része, akkor biztos nem is olyan jó. Ez igaz lehet, mondjuk Verdi korai operáira, Debussy oeuvre-jében azonban aligha akad gyenge láncszem.

0 Tovább
12
»

figaro

blogavatar

„A zene nem szentimentális szellemidézés, hanem aktív társadalom- és civilizációkritika.” Patricia Kopatchinskaja

Utolsó kommentek