Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar Figaro-előadása került az első helyre azon a listán, amelyet az idei év tíz legjobb New York-i komolyzenei eseményéről állított össze a New York magazin.
Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar Figaro-előadása került az első helyre azon a listán, amelyet az idei év tíz legjobb New York-i komolyzenei eseményéről állított össze a New York magazin.
Tamino, Papageno és a három dáma (Fotók: Zeneakadémia /Fejér Gábor)
Nemrég egy jelenet erejéig bepillanthattam a Zeneakadémián bemutatásra kerülő Varázsfuvola próbájába, és már készítettem is elő a vitriolt. Nem elég, hogy a rendező a figurákat új személyiséggel ruházta föl, a számok sorrendjét összekeverte, ráadásul magyarul éneklik a darabot, csöpp zenekarral. Ez akkor is gáz, gondoltam, ha a szöveget a zseniális nyelvzsonglőr, Varró Dani szedte újra rímbe. Aztán elmentem a bemutatóra, és könnyesre röhögtem magam. Nincs felemelőbb annál, mint amikor megszabadítanak az előítéleteimtől. Márpedig vasárnap ez történt.
Vasárnap este Mozart Varázsfuvolájával nyitják meg a Zeneakadémia Solti Györgyről elnevezett kistermét, amely mostantól az intézmény saját minioperaházaként működik. Almási-Tóth Andrással, a darab rendezőjével és Alpaslan Ertüngealp karmesterrel arról beszélgettünk, mi újat lehet még kihozni a világ egyik legtöbbet játszott és értelmezett operájából.
Újdonságban nem lesz hiány. A darabot magyarul éneklik, Varró Dániel fordításában, amely állítólag még jobban felszínre hozza a mozarti iróniát. Bár a zenéből egyetlen taktust sem vett el, a rendező szembenézett a Varázsfuvola gyengeségeivel, a szüzsét dramaturgiailag újrakeverte, Schikaneder librettójának sok felesleges sallangját megnyirbálta, így valamennyi szereplőt új oldaláról mutat be. Íme egy kis előzetes abból, mire számíthatunk. Nézze meg videónkat!
Mozart Varázsfuvolájából a franciák Les Mystères d'Isis címmel saját verziót készítettek. Megváltoztatták a neveket, hangfajokat, Papagenótól pedig elkobozták a sípját. Az elfeledett francia zenék felkutatására specializálódott velencei Palazetto Bru Zane alapítvány bukkant az érdekes leletre. A művet a Le Concert Spirituel együttes melegítette fel. Jövőre cédén is kiadják.
Várjon Dénes
Maria João Pires váratlanul beteget jelentett, borult a program, de Fischer Iván a beugró Várjon Dénessel és bonuszként Anna Lucia Richterrel bőségesen kárpótolta a portugál pianistára rákészült közönséget a Müpában.
Este Mozart Requiemjét vezényelte. Másnap belefulladt a Földközi-tengerbe, Tel-Aviv Herzliya negyedében. Tavasz volt, a tehetséges és sikeres fiatal karmester előtt fényes jövő állt. Kertész István ma lenne 84 éves.
Mozartot megmérgezték vagy reumás láz végzett vele? Ki szúrta le a francia barokk sztárját? Miért fagyasztotta halálra Purcellt a felesége? A zenetörténet tíz különös halálesete.
Augusztusban jelenik meg a Deutsche Grammophon, Rolando Villazón és a fiatal kanadai dirigens, Yannick Nézet-Séguin 2020-ig tartó közös vállalkozásának második darabja, a Cosi fan tutte. Tavaly a Don Giovannival indították útjára a sorozatot, amelyben Mozart hét utolsó operáját rögzítik a Baden-Baden-i Ünnepi Játékokon.
Több kutatás is kimutatta már, hogy a komolyzene-hallgatás nemcsak az ember lelki, de a fizikai állapotát is pozitívan befolyásolja. Csökkenti a fájdalomérzetet, jótékony hatással van a vérkeringésre és a vérnyomásra, megkönnyíti a szülést az anya számára és a születést a baba számára. A legújabb izraeli kísérletek arra is rámutatnak, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen zenét hallgatnak a koraszülöttek - derült ki a klassikradio.de tudósításából.
250 évvel ezelőtt, 1763. június 9-én kezdetét vette a nagy kaland. Leopold Mozart és két gyermeke (Amadé hét, Nannerl 11 éves ekkor) egy szolgáló kíséretében saját hintójukon három évig, öt hónapig és húsz napig tartó európai turnéra indult.
Utolsó kommentek